Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός Μετάφρασης Juvenas Translatores

Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός Μετάφρασης Juvenas Translatores

Την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014 το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου συμμετείχε στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Μετάφρασης Juvenes Translatores. Το διαγωνισμό αυτό διοργανώνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τα σχολεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, μαζί με άλλα 20 σχολεία της Ελλάδας, επιλέχθηκε για να εκπροσωπήσει φέτος τη χώρα μας.

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την ίδια μέρα και ώρα σε όλες της χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (27 Νοεμβρίου, 12:00 ? 14:00-ώρα Βρυξελλών). Κάθε σχολείο μπορούσε να συμμετάσχει με 5 το ανώτερο μαθητές που έπρεπε να είναι γεννημένοι το 1997. Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 751 σχολεία απ' όλη την Ευρώπη.

Οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν οι: Κυριάκος Οφλίδης, Χαράλαμπος Γραντζίδης και Λεωνίδας Κλειτσιώτης, οι οποίοι μετέφρασαν από τα Αγγλικά στα Ελληνικά, Αγγελική Χαραλαμπίδου, η οποία μετέφρασε από τα Γαλλικά στα Ελληνικά, και Θανάσης Κυριακίδης, ο οποίος μετέφρασε από τα Πολωνικά στα Ελληνικά. Τα παιδιά, με εφόδια τις γνώσεις τους, τα λεξικά της βιβλιοθήκης και τη διάθεση να πειραματιστούν, μετέφρασαν κείμενα που, φέτος, αφορούσαν στην ευρωπαϊκή ταυτότητα.

Τα γραπτά των παιδιών τηλεφορτώθηκαν στη βάση δεδομένων Juvenes Translatores και θα αξιολογηθούν από επαγγελματίες μεταφραστές της Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οι οποίοι θα επιλέξουν την καλύτερη μετάφραση από κάθε κράτος μέλος. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το Φεβρουάριο του 2015 και όλοι οι συμμετέχοντες θα πάρουν πιστοποιητικά και αναμνηστικά συμμετοχής.

Η καθηγήτρια Αγγλικών του Λυκείου κ. Αράπογλου Αικατερίνη ήταν υπεύθυνη επικοινωνίας με το  Γραφείο Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης στην Αθήνα και προετοίμασε τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό. Τέλος, η επιτροπή του σχολείου, που αποτελούνταν από το Διευθυντή κ. Αυγερινάκη Χαράλαμπο, τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Πηγαδά Βασίλειο και την κ. Αράπογλου Αικατερίνη, φρόντισε για την άρτια διοργάνωση και διεξαγωγή του διαγωνισμού.