Erasmus days 2022

Η ευρωπαϊκή μας «περιπέτεια».

Όπως όλα τα πράγματα έτσι και το ταξίδι μας έκανε τον κύκλο του και έφτασε στο τέλος του. Το σχολείο μας πάνω από δέκα χρόνια υπήρξε ενεργό σε ευρωπαϊκές δραστηριότητες, εφοδιάζοντας τους μαθητές του με γνώσεις και εμπειρίες εφ΄ όρου ζωής.

Στις 14 Οκτωβρίου του 2022 στην αίθουσα εκδηλώσεων παρουσιάστηκε αυτή η μακρόχρονη «περιπέτεια» στους καθηγητές του σχολείου μας αλλά και στους καθηγητές του γειτονικού γυμνασίου καθώς και στους μαθητές της Α' Λυκείου. Η παρουσίαση ξεκίνησε με μία σύντομη επισκόπηση της τελευταίας κινητικότητας Erasmus με θέμα «Creating employment in sustainable tourism» που πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο του 2022 στην γραφική πόλη του Δον Κιχώτη, το Αλμάγρο, αλλά και σε άλλα μέρη της Ισπανίας , όπως το Τολέδο και τη Μαδρίτη. Συμμετέχοντες ήταν οι καθηγητές Πηγαδάς Βασίλης και Γιαγμουρίδου Ευδοκία και οι μαθητές Ιωαννίδου Χριστίνα, Στράντζα Φαίδρα, Κότσι Αρμπιόνα, Εύα Σεμαλτιανού, Κουρτίδου Έφη και ο Κουρτίδης Γιάννης.

Προκειμένου να αναδυθούν στην μνήμη μας τα γεγονότα της περασμένης χρονιάς, παρουσιάστηκε το βίντεο «Erasmus experience» με δημιουργούς τον Μπόσκο Νικόλαο και τον Παντίδη Ιωάννη. Ένα βίντεο που αναφέρεται σε όλα τα θετικά που προσφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε έναν δραστήριο μαθητή .

Από τις αρχές του Οκτωβρίου μέχρι τις αρχές του Νοεμβρίου το λύκειο μας θα φιλοξενεί δύο μαθήτριες από το σχολείο του Αλμάγρο, την María Triguero Chacón και την Helena Murillo Caminero, οι οποίες θαρραλέα δέχτηκαν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα τους για έναν μήνα στα ελληνικά, να γνωρίσουν τον πολιτισμό μας και γενικά να ζήσουν όπως οι έφηβοι στην περιοχή μας. Στην εκδήλωση λοιπόν οι δύο μαθήτριες πήραν το λόγο και μοιράστηκαν μαζί μας τις πρώτες εντυπώσεις από τη φιλοξενία τους στο σχολείο μας

Όμως για να μην ξεχνάμε και την αρχή της ευρωπαϊκής «περιπέτειας» του σχολείου μας, ακολούθησε μία σύντομη παρουσίαση των παλαιότερων προγραμμάτων. Το πρώτο ευρωπαϊκό πρόγραμμα που έλαβε μέρος το σχολείο μας ονομαζόταν Comenius και είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε ένα βίντεο από μια πρώην μαθήτρια του σχολείου μας, της Ευγενίας Αρβανίτη, η οποία συμμετείχε και ως μαθήτρια και ως φοιτήτρια σε ευρωπαϊκά προγράμματα. Η κ. Αρβανίτη παρότρυνε τους εφήβους να συμμετέχουν σε ευρωπαϊκές προγράμματα, γιατί έτσι διευρύνουν τον κόσμο τους και τις επιλογές τους.

Ακολούθησε το πρόγραμμα Saftas, με θέμα τον κινηματογράφο και το θέατρο. Κορυφαία στιγμή του προγράμματος ήταν όταν οι συμμετέχοντες συνάντησαν τον Έλληνα σκηνοθέτη Κώστα Γαβρά και τον Απρίλιο του 2017 στην Γαλλία κέρδισαν το πρώτο βραβείο ταινίας μικρού μήκους.

Στο τέλος της εκδήλωσης δόθηκαν έπαινοι όχι μόνο στους μαθητές που έλαβαν μέρος, αλλά και στους καθηγητές και διευθυντές που στήριξαν τη διεθνοποίηση του σχολείου

Πολιτισμός, συνεργασία, φιλία, διασκέδαση, μάθηση, εργασία, χορός, εμπειρίες και εν τέλη αναμνήσεις, για εμάς μια λέξη, Erasmus.