Αρχική σελίδα Erasmus+ 2022-KA122

Erasmus+ 2022-1-EL01-KA122-SCH-000075275

Εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων προγράμματος Erasmus+ KA1 2022-2023

Πως γράφουμε μία επιτυχημένη πρόταση για ένα πρόγραμμα Erasmus;

Το περασμένο Ιούνιο δύο καθηγητές του σχολείου μας, η κ. Γιαγμουρίδου Ευδοκία και ο κ. Πηγαδάς Βασίλης παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο μίας εβδομάδας στη Βαρκελώνη με θέμα "Writing a successful project for your school". Πιο συγκεκριμένα, οι δύο καθηγητές συμμετείχαν σε ένα σεμινάριο δομημένων μαθημάτων με θέμα πώς να σχεδιαστεί και να δομηθεί μία πρόταση για ένα ευρωπαϊκό σχέδιο Erasmus (ΚΑ1, ΚΑ2) που θα ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες του σχολείου αλλά και θα ευθυγραμμίζεται με τις προτεραιότητες του προγράμματος Erasmus.

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας στα πλαίσια της διάχυσης των αποτελεσμάτων του παραπάνω προγράμματος πραγματοποιήθηκε μία εκδήλωση με θέμα «Πως γράφουμε μία επιτυχημένη πρόταση για ένα πρόγραμμα Erasmus;». Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αλλά και εκπαιδευτικοί του όμορου Γυμνασίου Νέας Περάμου.

Οι δύο καθηγητές, η κ. Γιαγμουρίδου και ο κ. Πηγαδάς, ενημέρωσαν τους παρευρισκόμενους για τις δυνατότητες που παρέχουν τα νέα προγράμματος Erasmus + και παρουσίασαν στους συναδέλφους τους χρήσιμες πληροφορίες για τα βασικά βήματα σχεδιασμού, υλοποίησης και διάχυσης που πρέπει να περιλαμβάνει μία πρόταση σχεδίου Erasmus. Το πιο σημαντικό ήταν ότι μοιράστηκαν μαζί τους συμβουλές πρακτικές και προσπάθησαν να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις τους.

Την παρουσίαση της εκδήλωσης θα την βρείτε αναρτημένη.....

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΕ PDF

Καινούργιες προκλήσεις και ευκαιρίες για όλους Erasmus + 2022-1-EL01-KA122-SCH-000075275

Συμμετοχή του ΓΕΛ Νέας Περάμου Καβάλας σε πρόγραμμα Erasmus + KA1

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + KA1 «Καινούργιες προκλήσεις και ευκαιρίες για όλους» πραγματοποιήθηκαν δυο κινητικότητες καθηγητών του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου, του κ. Πηγαδά Βασιλείου, καθηγητή πληροφορικής και της κ. Γιαγμουρίδου Ευδοκίας, φιλολόγου. Και οι δύο καθηγητές παρακολούθησαν στη Βαρκελώνη το ίδιο χρονικό διάστημα (16/6/2023 ως 26/6/2023) σεμινάριο δομημένων μαθημάτων με θέμα «The Erasmus Program: Writing a Successful Project for Your School». Στο σεμινάριο, εκτός από τους καθηγητές του ΓΕΛ Νέας Περάμου συμμετείχαν και καθηγητές από την Ιρλανδία, Ιταλία (Κόμο και Μπολόνια) και Βουλγαρία.

Αναλυτικότερα:

Ο κ. Πηγαδάς και η κ. Γιαγμουρίδου παρακολούθησαν επιτυχώς ένα επιμορφωτικό σεμινάριο δομημένων μαθημάτων με θέμα πώς να σχεδιαστεί και να δομηθεί μία πρόταση για ένα ευρωπαϊκό σχέδιο Erasmus (ΚΑ1, ΚΑ2) που θα ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες του σχολείου αλλά και θα ευθυγραμμίζεται με τις προτεραιότητες του προγράμματος Erasmus. Πιο συγκεκριμένα οι καθηγητές γνώρισαν τα προγράμματα χρηματοδότησης που διατίθενται από το Πρόγραμμα Erasmus+ και τις προσκλήσεις υποβολής προτάσεων που αντικατοπτρίζουν καλύτερα το ενδιαφέρον και τις ανάγκες του σχολείου τους. Στη συνέχεια έμαθαν πώς να σχεδιάζουν και να γράφουν βήμα βήμα μία πρόταση ενός ευρωπαϊκού προγράμματος με αυξημένες πιθανότητες χρηματοδότησης και υψηλής βαθμολογίας κατά την αξιολόγηση από το πρόγραμμα Erasmus.

Με την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς οι συμμετέχοντες καθηγητές θα οργανώσουν εκδηλώσεις διάχυσης των αποτελεσμάτων της επιμόρφωσης, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια των Erasmus days τον προσεχή Οκτώβριο.

Μέχρι τότε.... καλό καλοκαίρι σε όλους!