Αρχική σελίδα Erasmus Projects #erasmusdays- Το ΓΕΛ Νέας Περάμου γιορτάζει τις μέρες Erasmus 2023!

#erasmusdays- Το ΓΕΛ Νέας Περάμου γιορτάζει τις μέρες Erasmus 2023!

Για όσους δε γνωρίζουν, οι μέρες Erasmus είναι μία γιορτή για τα προγράμματα Erasmus και τις ευκαιρίες που δημιουργούν για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Για μία εβδομάδα, σχολεία από όλη την Ευρώπη επικοινωνούν στο ευρύ κοινό -με όποιους τρόπους επιθυμούν- τα σχέδια και τα αποτελέσματα των σχεδίων που υλοποιούν τα σχολεία τους και τις εμπειρίες των συμμετεχόντων. Και το πιο σημαντικό! Τα σχολεία με τις δράσεις και τις δραστηριότητές τους προβάλουν τις ευρωπαϊκές αξίες και αναδεικνύουν τα πλεονεκτήματα της κινητικότητας και της συμμετοχής στα προγράμματα Erasmus+.

Για δεύτερη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στις μέρες Erasmus. Αυτή τη χρονιά οι συμμετέχοντες μαθητές ήταν από την Γ΄ λυκείου. Οι μαθητές αρχικά πήραν μέρος σε ένα δίωρο εργαστήριο με σκοπό τη διερεύνηση των δυνατοτήτων και των ευκαιριών που δίνει στους νέους η Ευρωπαϊκή Ένωση και τα προγράμματα Erasmus+. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα διασκεδαστικό on line κουίζ γνώσεων.

Την επόμενη μέρα οι μαθητές συμμετείχαν σε debates (ρητορικοί αγώνες διττών λόγων) πάνω σε ζητήματα ευρωπαϊκών αξιών όπως για παράδειγμα τη δημοκρατική οργάνωση της Ε.Ε., την ευρωπαϊκή ταυτότητα των πολιτών, την ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση και τον ευρωσκεπτικισμό.

Τέλος μαθητές και καθηγητές που συμμετείχαν σε ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ μοιράστηκαν τις σκέψεις και τις εμπειρίες τους σε ένα podcast το οποίο θα ανέβει σύντομα (επομένως stay tuned!).

Όλες τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στις Erasmus days, επιμελήθηκαν και οργάνωσαν οι καθηγήτριες Γιαγμουρίδου Ευδοκία και Τσακίρη Μαρία με την τεχνική υποστήριξη του καθηγητή πληροφορικής Πηγαδά Βασίλη.