Αρχική σελίδα Erasmus+ 2022-KA122 Εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων προγράμματος Erasmus+ KA1 2022-2023

Εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων προγράμματος Erasmus+ KA1 2022-2023

Πως γράφουμε μία επιτυχημένη πρόταση για ένα πρόγραμμα Erasmus;

Το περασμένο Ιούνιο δύο καθηγητές του σχολείου μας, η κ. Γιαγμουρίδου Ευδοκία και ο κ. Πηγαδάς Βασίλης παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο μίας εβδομάδας στη Βαρκελώνη με θέμα "Writing a successful project for your school". Πιο συγκεκριμένα, οι δύο καθηγητές συμμετείχαν σε ένα σεμινάριο δομημένων μαθημάτων με θέμα πώς να σχεδιαστεί και να δομηθεί μία πρόταση για ένα ευρωπαϊκό σχέδιο Erasmus (ΚΑ1, ΚΑ2) που θα ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες του σχολείου αλλά και θα ευθυγραμμίζεται με τις προτεραιότητες του προγράμματος Erasmus.

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας στα πλαίσια της διάχυσης των αποτελεσμάτων του παραπάνω προγράμματος πραγματοποιήθηκε μία εκδήλωση με θέμα «Πως γράφουμε μία επιτυχημένη πρόταση για ένα πρόγραμμα Erasmus;». Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αλλά και εκπαιδευτικοί του όμορου Γυμνασίου Νέας Περάμου.

Οι δύο καθηγητές, η κ. Γιαγμουρίδου και ο κ. Πηγαδάς, ενημέρωσαν τους παρευρισκόμενους για τις δυνατότητες που παρέχουν τα νέα προγράμματος Erasmus + και παρουσίασαν στους συναδέλφους τους χρήσιμες πληροφορίες για τα βασικά βήματα σχεδιασμού, υλοποίησης και διάχυσης που πρέπει να περιλαμβάνει μία πρόταση σχεδίου Erasmus. Το πιο σημαντικό ήταν ότι μοιράστηκαν μαζί τους συμβουλές πρακτικές και προσπάθησαν να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις τους.

Την παρουσίαση της εκδήλωσης θα την βρείτε αναρτημένη.....

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΕ PDF