Αρχική σελίδα Erasmus Projects Κινητικότητα Μακράς διακείας Erasmus+

Κινητικότητα Μακράς διακείας Erasmus+

Μια πρωτόγνωρη εμπειρία έζησε η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας. Από τις 9 Οκτωβρίου και για ένα μήνα δύο μαθήτριες του IES Clavero Fernández de Córdoba από το Almagro της Ισπανίας, η Maria Triguero Chacon και Helen Murillo Caminero φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες του κ. Χρήστου Κουρτίδη και κ. Κώστα Φελλαχίδη, παρακολούθησαν τα μαθήματα του σχολείου μας και συμμετείχαν σε κάθε δραστηριότητα και δράση του σχολείου μαζί με τους Έλληνες συμμαθητές τους και καθηγητές.

Παρά τις δυσκολίες της γλώσσας, η Μαρία και η Έλενα προσπάθησαν και κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στα μαθήματα τους. Σε αυτή τους την προσπάθεια είχαν συμμάχους τους συμμαθητές τους αλλά και τους καθηγητές του σχολείου οι οποίοι προσπάθησαν να διευκολύνουν τις μαθήτριες με κάθε τρόπο (π.χ. με σημειώσεις , ασκήσεις και παρουσιάσεις στα αγγλικά). Παράλληλα, οι μαθήτριες παρακολουθούσαν μέσω τηλεκπαίδευσης μαθήματα ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού από τον καθηγητή κ. Ricardo Ferrer Serrano και κάποια μαθήματα στα ισπανικά από το σχολείο τους. Δεν έμειναν μακριά από καμία δράση και ήθελαν να συμμετέχουν σε όλες με μεγάλη χαρά: εκδρομές, γιορτές και παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Η Μαρία και η Έλενα έζησαν για ένα μήνα την καθημερινότητα των Ελλήνων μαθητών, έμαθαν πολλά για τον σύγχρονο ελληνικό τρόπο ζωής, απέκτησαν φίλους και ισχυρούς δεσμούς με τους συνομηλίκους τους, αγαπήθηκαν πολύ από τις οικογένειες που φιλοξενήθηκαν. Αλλά και η δική μας εκπαιδευτική κοινότητα- μαθητών και καθηγητών - έγινε πλουσιότερη καθώς η αλληλεπίδραση ήταν πολυεπίπεδη και γόνιμη.

Η συγκεκριμένη κινητικότητα (long-term mobility) πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το IES Clavero Fernández de Córdoba σε συνεργασία με το ΓΕΛ Νέας Περάμου και τους καθηγητές κ. Πηγαδά Βασίλη και κ. Γιαγμουρίδου Ευδοκία