Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Χρήση της μουσειοσκευής «Ἔστιν οὖν τραγωδία» από το αρχαιολογικό μουσείο Θηβών

Χρήση της μουσειοσκευής «Ἔστιν οὖν τραγωδία» από το αρχαιολογικό μουσείο Θηβών

Το σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά δανείστηκε από το αρχαιολογικό μουσείο Θηβών τη μουσειοσκευή «Ἔστιν οὖν τραγωδία», για να τη χρησιμοποιήσει στη διδασκαλία του θεατρικού έργου Αντιγόνη. Η συγκεκριμένη μουσειοσκευή περιλαμβάνει υλικό δραματοποίησης-ενδυμασίες της αρχαίας τραγωδίας, αντίγραφα θεατρικών προσωπείων, παιχνίδι με κάρτες ερωτήσεων, επιτραπέζιο παιχνίδι και φωτογραφικό υλικό για τη γένεση της τραγωδίας και τη δραματοποίηση παραστάσεων.

Το υλικό αυτό αξιοποιήθηκε στα τμήματα της Β΄ Λυκείου που διδάσκονται την Αντιγόνη του Σοφοκλή. Χρησιμοποιήθηκε τόσο το φωτογραφικό υλικό και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια, όσο και το υλικό δραματοποίησης. Οι μαθητές γνώρισαν το θεατρικό κείμενο, όχι διαβάζοντάς το από τα θρανίο αλλά αναπαριστώντας το από τη μικρή «σκηνή» της τάξης τους. Έτσι βίωσαν το είδος της δραματικής ποίησης, κατανόησαν καλύτερα τα θεατρικά κείμενα, αφού οι ίδιοι ως μικροί ήρωες της αρχαίας τραγωδίας ανέλαβαν δράση και χάρηκαν πολύ το μάθημα.

Ευχαριστούμε πολύ το αρχαιολογικό μουσείο Θηβών που μας έδωσε τη δυνατότητα να γευτούμε την αρχαία τραγωδία με έναν πιο βιωματικό τρόπο.