Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1 ο ΕΠΑ.Λ. Ελευθερούπολης

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1 ο ΕΠΑ.Λ. Ελευθερούπολης

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024, μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου επισκέφθηκαν το 1 ο ΕΠΑ.Λ. Ελευθερούπολης και ξεναγήθηκαν από συνοδούς μαθητές και μαθήτριες στους χώρους του σχολικού συγκροτήματος.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του λυκείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το θερμοκήπιο του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος, όπου οι υπεύθυνοι καθηγητές και καθηγήτριες παρουσίασαν τις καλλιέργειες που πραγματοποιούνται, καθώς και το εργαστήριο του τομέα, όπου είδαν τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται και τα προϊόντα που παράγονται. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαν στα εργαστήρια του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας και του τομέα Πληροφορικής, όπου γνώρισαν το πρόγραμμα σπουδών του ΕΠΑ.Λ. και πήραν πληροφορίες για το πρόγραμμα της Τάξης Μαθητείας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ξενάγησή τους στον τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, καθώς και στον τομέα Μηχανολογίας, όπου πληροφορήθηκαν για τα ερευνητικά προγράμματα στα οποία συμμετέχει το ΕΠΑ.Λ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συνομίλησαν με τους μαθητές και τους καθηγητές του ΕΠΑ.Λ. και μοιράστηκαν τους προβληματισμούς τους. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια έκθεση των ηλεκτρονικών συσκευών που κατασκευάζονται στα εργαστήρια, καθώς και μια επίδειξη του τρόπου λειτουργίας των μηχανημάτων.