Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ατυχήματα - Πρώτες Βοήθειες

Ατυχήματα - Πρώτες Βοήθειες

Την ΤΡΙΤΗ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και ώρα 12.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων  του Λυκείου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ- ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ  από το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) ΚΑΒΑΛΑΣ στους μαθητές του σχολείου μας.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου μίλησε ο διασώστης του ΕΚΑΒ Καβάλας κος Κοσατζής Τάσος, ο οποίος μέσα από μία σύντομη παρουσίαση έθεσε τις βασικές ενέργειες που πρέπει να κάνουμε εάν βρεθούμε αντιμέτωποι με μία κατάσταση, όπου πρέπει να δώσουμε τις πρώτες βοήθειες σ' ένα συνάνθρωπό μας.

Στη συνέχεια ο εθελοντής διασώστης κος Θεολόγου Βαγγέλης έκανε επίδειξη, με τη χρήση εκπαιδευτικού ομοιώματος, της ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστικής Αναζοωγόνησης).

Η εκπαιδευτική αυτή δράση  προγραμματίστηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων  του Γενικού Λυκείου Ν. Περάμου, σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων στα πλαίσια της προτεραιότητας στα θέματα της ασφάλειας και της πρόληψης των ατυχημάτων και των τραυματισμών.

Βιβλίο Πρώτων Βοηθειών

ΚΑΡΠΑ