Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Τηλεδιάσκεψη για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Τηλεδιάσκεψη για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα:

«Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο»

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διοργανώνει ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» την Πέμπτη 16-10-2014 ώρα 11:00 π.μ.

Η ημερίδα απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.

Το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, έχοντας στόχο να ευαισθητοποιήσει του μαθητές και να τους ενημερώσει για τους κινδύνους που κρύβει η πλοήγηση στο Διαδίκτυο, προγραμμάτησε να παρακολουθήσουν την τηλεδιάσκεψη όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές του Λυκείου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου, όπου έχει εγκατασταθεί ο κατάλληλος εξοπλισμός για την πραγματοποίηση της τηλεδιάσκεψης.

Η εκδήλωση ξεκίνησε στις 10:50 όπου ο καθηγητής πληροφορικής Κος Πηγαδάς Βασίλης έκανε μία μικρή εισαγωγή σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, πριν αρχίσει, στις 11:00, η τηλεδιάσκεψη με ομιλητές δύο αξιωματικούς του Τμήματος δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας. Ακολούθησε μία σύντομη παρουσίαση από τον προϊστάμενο της δίωξης Κο Σφακιανάκη και ακολούθησαν οι απαντήσεις των ερωτήσεων που υποβλήθηκαν από τους μαθητές και καθηγητές που παρακολούθησαν την παρουσίαση από σχολεία ολόκληρης της επικράτειας.

Οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον για την αντιμετώπιση της παιδικής πορνογραφίας,το ηλεκτρονικό στοίχημα, τα κοινωνικά δίκτυα καθώς και για τους τρόπους αποφυγής υποκλοπής προσωπικών στοιχείων.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την ημερίδα.