Εικονική Επιχείρηση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

<ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ> ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Στο Πρόγραμμα αυτό το ΓΕΛ Ν.Περαμου συμμετέχει με ομάδα 27 μαθητών

Το πρόγραμμα αρχίζει 10-11-2014 και τελειώνει 28-03-2015 και περιλαμβάνει 3 γύρους έναν ημιτελικό και έναν τελικό που γίνεται στην Αθηνα.καθε εβδομάδα αντιστοιχεί σε ένα Επιχειρηματικό σχέδιο

Το Young Business Talents είναι ένας διαγωνισμός με Επιχειρηματικό Προσομοιωτή (business simulator) για μαθητές Λυκείων (Γενικών και ΕΠΑΛ) 15-22 ετών, που θα σου επιτρέψει να εξασκηθείς στη λήψη όλων των αποφάσεων που λαμβάνονται μέσα σε μια εταιρεία, την εταιρία της ομάδας σου. Μπορείς να συμμετάσχεις πανελλαδικά σε έναν περιφερειακό και  εθνικό διαγωνισμό στο Διαδίκτυο, που θα αποτελέσει ένα συναρπαστικό κίνητρο με τη χρήση του προσομοιωτή. (*μαθητές 1ης, 2ας, 3ης κάθε τύπου Λυκείου).

1. Θα μπορέσεις να ζήσεις την ίδια εμπειρία με αυτή της πραγματικής διοίκησης μιας εταιρείας.
  2. Θα έχεις στη διάθεσή σου ένα εργαστήριο για να βιώσεις τον επιχειρηματικό κόσμο.
  3. Θα συλλέξεις περισσότερα στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο μέλλον σου.
  4. Θα καταλάβεις τη θεωρία και ό,τι μπορεί να σε ρωτήσουν σε ένα διαγώνισμα.
  5. Θα αναπτύξεις δεξιότητες.

Θα κερδίσεις ένα Δίπλωμα και Βραβεία