Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Τα φύλα στη λογοτεχνία : Οικογενειακές ιστορίες και έμφυλα στερεότυπα στον περιοδικό τύπο του 19ου αιώνα

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και με αφορμή την ολοκλήρωση της θεματικής ενότητας «Τα φύλα στη Λογοτεχνία», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου του σχολείου μας ανέλαβαν να εκπονήσουν ομαδικές εργασίες με θέμα τον τρόπο απεικόνισης των δύο φύλων στον περιοδικό τύπο του 19ου αιώνα. Πολύτιμος αρωγός σ' αυτήν την προσπάθειά τους οι γονείς τους και οι ιστορίες που τους εμπιστεύτηκαν οι οικογένειές τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας χωρίστηκαν σε 18 ομάδες και ανέλαβαν να ανιχνεύσουν τα έμφυλα στερεότυπα που παρουσιάζονται σε άρθρα των λογοτεχνικών περιοδικών Εστία, Αποθήκη των Ωφελίμων Γνώσεων, Ημερολόγιον Σκόκου, Χρυσαλλίς και Ιλισσός. Στη συνέχεια, πήραν συνέντευξη από τους γονείς τους (ή από τις γιαγιάδες και τους παππούδες τους) και κατέγραψαν τις ιστορίες τους για τη θέση της γυναίκας και του άντρα στην ελληνική οικογένεια και κοινωνία παλιότερα. Στις εργασίες που δημιούργησαν συνεργατικά, κατέγραψαν όσα τους εκμυστηρεύτηκαν οι γονείς τους και όσα στοιχεία τους προκάλεσαν εντύπωση από τα άρθρα του 19ου αιώνα που μελέτησαν και παρουσίασαν τα έμφυλα στερεότυπα για τη γυναίκα και τον άντρα που επικρατούσαν στο παρελθόν.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ Α1

ΕΡΓΑΣΙΕΣ Α2