Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Το Αστέρι της Ευχής «ταξιδεύει» στο ΓΕΛ Νέας Περάμου

Το Αστέρι της Ευχής «ταξιδεύει» στο ΓΕΛ Νέας Περάμου

Το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, ενόψει των Χριστουγέννων, αποφάσισε να στηρίξει τη δράση του Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή-Ελλάδος). Το Αστέρι της Ευχής, εδώ και 25 χρόνια, συμβάλλει στην εκπλήρωση ευχών παιδιών με σοβαρές ασθένειες, δίνοντάς τους ελπίδα και δύναμη για να συνεχίσουν να αγωνίζονται. Φέτος, γιορτάζει την επετειακή του χρονιά με δύο σύμβολα που μας θυμίζουν πόσο ξεχωριστοί είμαστε όλοι. Ήλιοι και Αστέρια πλημμύρισαν τον Τοίχο των Ευχών του ΓΕΛ Νέας Περάμου, φωτίζοντας τον δρόμο για έναν κόσμο πιο συμπεριληπτικό και πιο όμορφο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, με μια συμβολική δωρεά των 2€, βοήθησαν να εκπληρωθούν ακόμη περισσότερες ευχές και, ταυτόχρονα, απέκτησαν το δικό τους αναμνηστικό Αστέρι της Ευχής. Με τον τρόπο αυτό, αγκάλιασαν τα παιδιά που, λόγω της ασθένειάς τους, γνώρισαν το πώς είναι να είσαι «διαφορετικός» από τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας σου, δίνοντάς τους κουράγιο για να συνεχίσουν τον δύσκολο αγώνα τους για τη ζωή. Η ευχή τους για τα φετινά Χριστούγεννα: υγεία και χαρά για όλα τα παιδιά του κόσμου!