Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις KA2 Agrotourim Κινητικότητα στη Μαδέιρα 16-23 Απριλίου 22

Κινητικότητα στη Μαδέιρα 16-23 Απριλίου 22

Το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus + " Creating employment in sustainable tourism". Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος πραγματοποιήθηκε μία κινητικότητα δύο καθηγητών και τεσσάρων μαθητών στη Μαδέρα της Πορτογαλίας στις 16-23 Απριλίου 2022

Πιο συγκεκριμένα, οι καθηγητές κ. Πηγαδάς Βασίλειος, καθηγητής πληροφορικής και η κ. Γιαγμουρίδου Ευδοκία, φιλόλογος και οι μαθητές Παντίδου Αλίκη, Ορφανίδου Αναστασία, Κουρτίδης Ιωάννης και Κουρτίδου Ευσταθία μετακινήθηκαν στη Μαδέρα της Πορτογαλίας ύστερα από πρόσκληση του σχολείου Escola Basica 1,2,3/ Pe do Porto da Cruz.

Σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν σε εργαστήρια σύμφωνα με το πρόγραμμα. Τα εργαστήρια είχαν συνάφεια με το περιεχόμενο του προγράμματος (συγκομιδή και απόσταξη ζαχαροκάλαμων, παρασκευές από προϊόντα από ζαχαροκάλαμο, δημιουργία διαφημιστικών φυλλαδίων για την προώθηση του τουρισμού κ.α.). Επίσης οι μαθητές επισκέφθηκαν επιχειρήσεις που αξιοποιούν τα τοπικά προϊόντα και δίνουν άλλη δυναμική στην οικονομία (Sugarcane Mill/ Porto da Cruz και στη Calcheta) και τον τουρισμό (επίσκεψη στο Ξενοδοχείο Sacharuum)

Πέρα από τα εργαστήρια, η επίσκεψη στην Πορτογαλία ωφέλησε πολλαπλά τους μαθητές καθώς τους έφερε σε επαφή και με την κουλτούρα συμμαθητών τους από άλλες χώρες αλλά και γιατί τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν τη χώρα που τους φιλοξένησε καλύτερα. Πιο αναλυτικά, οι μαθήτριες και οι συνοδοί καθηγητές τους επισκέφθηκαν στη Λισαβώνα την ιστορική γειτονιά Αλφάμα (καθεδρικός ναός και κάστρο), τη γειτονιά Bairro Alto (το βιβλιοπωλειο «Bertrand Livraria», το παλαιότερο στον κόσμο), το μνημείο των Ανακαλύψεων και το Πύργο Μπελέμ. Στη Μαδέρα επισκεφθήκαν το μουσείο για τις φάλαινες και την πρωτεύουσα του νησιού Φουντσάλ .