Θεατρική Ομάδα 2014-2015

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

& ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ

Μια ευχάριστη συνεργασία έχει ξεκινήσει ανάμεσα στο Γενικό Λύκειο και το Γυμνάσιο της Νέας Περάμου το τρέχον σχολικό έτος, με στόχο το ανέβασμα μιας θεατρικής παράστασης στη λήξη της σχολικής χρονιάς που διανύουμε.

Μαθητές του Γυμνάσιου και του Λυκείου που αγαπούν το θέατρο, από τις αρχές του Οκτώβρη, συγκρότησαν μία ομάδα η οποία πραγματοποιεί συναντήσεις κάθε Πέμπτη, μετά το τέλος του σχολικού προγράμματος και μία ημέρα του Σαββατοκύριακου. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Λυκείου, αλλά και σε χώρο του Γυμνασίου. Οι μαθητές αρχικά πραγματοποίησαν μια σειρά από θεατρικά παιχνίδια και αυτοσχεδιασμούς και υποδύθηκαν ρόλους από επιλεγμένες σκηνές θεατρικών έργων.

Στη συνάντηση της 13ης Νοεμβρίου έγινε η ανακοίνωση του θεατρικού έργου, που επιλέχθηκε από τους υπεύθυνους καθηγητές. Η προτίμηση των μελών της ομάδας ήταν το ανέβασμα μιας κωμωδίας και η συγκεκριμένη επιθυμία, μας οδήγησε στα έργα του Δημήτριου Ψαθά και συγκεκριμένα, στη γνωστή σε όλους «Χαρτοπαίχτρα». Στις τελευταίες συναντήσεις έγινε η ανάγνωση του κειμένου από τους μαθητές, η διανομή των ρόλων, ενώ τώρα τα μέλη της ομάδας βρίσκονται στο στάδιο εκμάθησης των ρόλων τους .

Μαθητές Λυκείου που συμμετέχουν στη θεατρική ομάδα

Μαθητές Γυμνασίου που συμμετέχουν στη θεατρική ομάδα

Αλησιάνη Ζαφειρώ, Α1

Μπουγέλης Νικόλαος, Α2