Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εθνικές επέτειοι Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Οχυρό Ρούπελ

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Οχυρό Ρούπελ

Μια διαφορετική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Με έναν διαφορετικό και βιωματικό τρόπο αποφάσισε να γιορτάσει τη φετινή σχολική χρονιά την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου το ΓΕΛ Νέας Περάμου. Στις 27 Οκτωβρίου μαθητές και καθηγητές βγήκαν από τις αίθουσες και ταξίδεψαν στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα, στο Οχυρό Ρούπελ, το μεγαλύτερο από τα 21 οχυρά της Γραμμής Μεταξά.

Στον ιστορικό αυτό χώρο κατέφτασαν στις 9 Απριλίου του 1941 Γερμανοί κήρυκες προκειμένου να γνωστοποιήσουν ότι είχε υπογραφεί στη Θεσσαλονίκη συνθηκολόγηση και να ζητήσουν την παράδοση του οχυρού. Ο διοικητής Αντισυνταγματάρχης Γεώργιος Δουράτσος, καθώς δεν είχε ο ίδιος ακόμη ενημέρωση για την υπογραφή της συνθηκολόγησης, απάντησε στους Γερμανούς ότι «τα οχυρά δεν παραδίδονται αλλά καταλαμβάνονται» και ότι θα συνεχίσει τον αγώνα στερούμενος άλλων διαταγών. Την επόμενη μέρα, τα ξημερώματα της 10ης Απριλίου και αφού ο διοικητής έλαβε διαταγή κατάπαυσης του πυρός από το Γενικό Στρατηγείο, ο Γερμανός συνταγματάρχης παρέλαβε το οχυρό Ρούπελ. Χαρακτηριστικό είναι ότι έδωσε συγχαρητήρια στον διοικητή και εξέφρασε τον θαυμασμό και την εκτίμησή του για την αντίσταση και τον ηρωισμό των Ελλήνων στρατιωτών.

Αφού φτάσαμε στο χώρο του οχυρού, οι μαθητές ανέβηκαν στο λόφο του Προφήτη Ηλία και ατενίζοντας τα ελληνοβουλγαρικά σύνορα, άκουσαν την παραστατική αφήγηση των γεγονότων από το καταρτισμένο στρατιωτικό προσωπικό. Στη συνέχεια, ανέβηκαν στην κορυφή, στο ηρώο για τους πεσόντες. Μία πολύ ξεχωριστή εμπειρία ήταν όταν οι μαθητές μπήκαν στο εσωτερικό του οχυρού και ξεναγήθηκαν στην κεντρική στοά, όπου κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο στεγαζόταν ο Σταθμός Διοικήσεως του οχυρού. Περπατώντας στις στοές του οχυρού, οι μαθητές μπόρεσαν να βιώσουν έστω και για λίγο τη ζωή των Ελλήνων στρατιωτών κατά τη διάρκεια του πολέμου. Τελευταίος σταθμός της επίσκεψης ήταν το Στρατιωτικό Μουσείο, στο οποίο εκτίθενται στολές, σημαίες, οπλισμός του ελληνικού και γερμανικού στρατού, καθώς και παράσημα - μετάλλια αξιωματικών και προσωπικά αντικείμενα των στρατιωτών, όπως βρέθηκαν μέσα στο όρυγμα.

Μαθητές και καθηγητές απόλαυσαν το ταξίδι τους στην ιστορία και κατά κοινή ομολογία των πρώτων, ο φετινός εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου ήταν πολύ πιο εποικοδομητικός από αυτούς που είχαν συνηθίσει έως τώρα.