Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2014

Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014, στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου, πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου του ?40. Στα πλαίσια της εκδήλωσης έγινε και η απονομή βραβείων και αριστείων στους αριστούχους μαθητές του σχολείου από το Διευθυντή κ. Χ. Αυγερινάκη.

Ακολούθησε η προβολή κάποιων αποσπασμάτων από ντοκυμαντέρ και ταινίες που αφορούσαν την άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία, την πολιτική που άσκησε αναφορικά με τους Εβραίους, την υπερπροσπάθεια των Ελλήνων στρατιωτών στο ελληνοαλβανικό μέτωπο και , τέλος, τη δύσκολη περίοδο της κατοχής για τους Έλληνες. Τα αποσπάσματα των ταινιών προλόγισαν οι μαθητές της Γ ? Λυκείου Οφλίδης Κυριάκος και Χαραλαμπίδου Αγγελική.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι καθηγητές Γιαγμουρίδου Ευδοκία, φιλόλογος και Πηγαδάς Βασίλειος, καθηγητής της Πληροφορικής

Ακολουθεί η προβολή. Η προβολή φιλοξενείται στο χώρο που διαθέτει το Πανελλήνιο Σχολικό Δϊκτυο (Υπηρεσία Video)

Φωτογραφίες από την εκδήλωση