Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Έκθεση πενθήμερης εκδρομής στη Ρώμη

Έκθεση πενθήμερης εκδρομής στη Ρώμη

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Ρώμη-Μάρτιος 2015

Η πολυήμερη εκδρομή της Γ΄ λυκείου πραγματοποιήθηκε φέτος στη Ρώμη. Ο προορισμός προτάθηκε από τους μαθητές και βρήκε σύμφωνους το διευθυντή και το σύλλογο διδασκόντων, καθώς η Ρώμη ως προορισμός κρίθηκε ότι εξυπηρετεί τόσο τους εκπαιδευτικούς στόχους όσο και τους ψυχαγωγικούς μιας πολυήμερης μαθητικής εκδρομής.

Το πρόγραμμα της εκδρομής τηρήθηκε όπως σχεδιάστηκε. Επισκεφθήκαμε τα μουσεία του Βατικανού, την εκκλησία του Αγίου Πέτρου, τη Ρωμαϊκή αγορά και το Κολοσσαίο, τα στούντιο και το μουσείο κινηματογράφου της Cinecitta, τις κατακόμβες του Αγίου Σεβαστιανού και την Γκαλερία Μποργκέζε. Οι μαθητές μας  είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στην πόλη της Ρώμης σε διαδρομές που επιλέχθηκαν και σχεδιάστηκαν εκ των προτέρων ώστε να μη παρεκκλίνει η εκδρομή από την εκπαιδευτική της σκοποθεσία. Με θεματικούς άξονες το μπαρόκ και τα χαρακτηριστικά του και δύο μεγάλους εκπροσώπους του, το Καραβάτζιο στη ζωγραφική και το Μπερνίνι στη γλυπτική ?κυρίως- , οι διαδρομές μας στη Ρώμη μας έφερναν διαρκώς μπροστά σε σημαντικά έργα μπαρόκ άλλα από τα οποία δεσπόζουν σε κεντρικές πλατείες της Ρώμης όπως «η κρήνη των τεσσάρων ποταμών» στη πιάτσα Ναβόνα ?έργο του Μπερνίνι- και άλλα κρυμμένα στις πάμπολλες εκκλησίες της Ρώμης όπως « ο Άγιος Ματθαίος και ο άγγελος»  στην εκκλησία Σαν Λουίτζι ντέι Φραντσέζι- έργο του Καραβάτζιο.

Η εκδρομή όμως δεν είχε μόνο εκπαιδευτικό χαρακτήρα αλλά και ψυχαγωγικό. Μαθητές και καθηγητές περάσαμε υπέροχα στην «αιώνια πόλη» .

Μπορείτε να πάρετε μία ιδέα από τα σχόλια των μαθητών μας στο λεύκωμα της εκδρομής:

-          ?.Επισκεφθήκαμε τόσα μέρη που , αν πήγαινα μόνος μου στη Ρώμη, δε θα τα έβλεπα ποτέ ?( Μιχάλης Ζαφειρίου)

-          ?.νιώθουμε τυχεροί για αυτό το ταξίδι?Δε μπορώ να ξεχωρίσω ποια ήταν η καλύτερη στιγμή της εκδρομής ?(Κοντίδου Ευτυχία)

-          ?Ήταν ο καλύτερος τρόπος να κλείσει το κεφάλαιο που λέγεται «σχολική ζωή»!  (Παντέρμαλης Ιάκωβος)

-          Για αρκετούς από μας ήταν η πρώτη φορά που ταξίδευαν στο εξωτερικό και αυτό από μόνο του ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία?(Μπέη Παναγιώτα)

-          ?.καθηγητές-μαθητές γίναμε μια μεγάλη παρέα?(Παπαδοπούλου Εβελίνα)

Κάποιοι βέβαια διατύπωσαν και ?παράπονα:

-?.οι Ιταλοί δε ξέρουν να φτιάχνουν καφέ. Τέλος! (Παρίδης Κώστας)

Αξίζει βέβαια να τονίσουμε την υποδειγματική συμπεριφορά των μαθητών μας. Χωρίς να χάνουν λεπτό τη νεανική τους ζωντάνια, υπήρξαν πειθαρχημένοι και συνεπέστατοι, έδειξαν τον πρέποντα σεβασμό στα μνημεία τα οποία επισκέφθηκαν και σεβάστηκαν τους χώρους των ξενοδοχείων ή των πλοίων στα οποία κατέλυσαν. Δεν έδωσαν λαβή έστω και για μία παρατήρηση  στους συνοδούς καθηγητές οι οποίοι μόνο καλά σχόλια ακούγαμε για τους μαθητές μας.

Τέλος, θα θέλαμε να  ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Ανδρέα Λάσκαρη, συνοδό - ξεναγό μας σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής και τη ξεναγό μας στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους κ. Μαρία Παπαγιαννάκη. Επίσης να ευχαριστήσουμε  το πρακτορείο ταξιδίων Καβάλα Τουρς για την άψογη συνεργασία

Αρχηγός εκδρομής: Αράπογλου Κατερίνα

Συνοδοί καθηγητές: Πηγαδάς Βασίλης, Γιαγμουρίδου Ευδοκία και Μεϊτανίδου Έρη

Ακολουθεί μία σύντομη φωτογραφική ανασκόπηση.

Στους παρακάτω συνδέμσους μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες από την εκδρομή

13 Μαρτίου            14 Μαρτίου            15 Μαρτίου

16 Μαρτίου            17 Μαρτίου            18 Μαρτίου         19 Μαρτίου