Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Το ΓΕΛ Ν. Περάμου ευαισθητοποιεί τους μαθητές του Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Μαθητές/-τριες και καθηγητές του ΓΕΛ Ν. Περάμου, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας (που ορίστηκε η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους) σε μία καθαρά συμβολική κίνηση παρείχαν τροφή και νερό σε αδεσποτάκια στην περιοχή γύρω από το σχολείο. Με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον, κρίθηκε αναγκαίο από το Σύλλογο Διδασκόντων η εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας. Πραγματικά, η ανταπόκριση των μαθητών/-τριών του σχολείου ήταν εντυπωσιακή και η ευαισθητοποίησή τους αξιοσημείωτη. Μάλιστα, στην περιήγηση στους δρόμους γύρω από τη σχολική μονάδα οι μαθητές /-τριες εντόπισαν ένα εγκαταλελειμμένο γατάκι, το οποίο χωρίς δεύτερη σκέψη υιοθέτησαν. Και επειδή διαπίστωσαν ότι ήταν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο το οδήγησαν στο πλησιέστερο κτηνιατρείο, όπου η κα Καρυοφυλλίδου Σοφία το περιποιήθηκε αφιλοκερδώς και την ευχαριστούμε θερμά γι' αυτό. Πιστεύουμε πως η καθιέρωση της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, δημιουργεί την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον, κι εμείς ως Σύλλογος Διδασκόντων συμβάλλουμε με κάθε μέσω για την αναγνώριση και το σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους μαθητές/-τριες μας μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.