Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ "ΜΑΖΙ" ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ "ΑΠΟΚΛΙΝΟΥΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ" ΜΑΘΗΤΩΝ

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 οι Διευθύνσεις του Γυμνασίου και του Λυκείου Νέας Περάμου διοργάνωσαν ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών των δύο σχολείων, με θέμα «Νεανική Παραβατικότητα-Εξαρτήσεις. Πρόληψη και αντιμετώπιση». Ομιλητής στην ενημερωτική συνάντηση και συντονιστής της συζήτησης που ακολούθησε ήταν ο κ. Βλαδίμηρος Λεωνίδης, ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Καβάλας. Ο ομιλητής αφού προσδιόρισε τον όρο «αποκλίνουσα συμπεριφορά» και «παραβατικότητα», παρουσίασε μορφές επιθετικής συμπεριφοράς των παιδιών εντός και εκτός του σχολείου, και πρότεινε τρόπους αποτελεσματικής αντιμετώπισης του φαινομένου, απορρίπτοντας λανθασμένους χειρισμούς. Αυτό που κρατήσαμε είναι ότι γονείς, σχολείο και πολιτεία οφείλουν να σταθούν κοντά στα παιδιά, βάζοντας όρια και δείχνοντας κατανόηση και ενσυναίσθηση. Ευχαριστούμε τον κ. Λεωνίδη για την αποδοχή της πρόσκλησής μας και την στήριξη της δράσης για γονείς και κηδεμόνες.