Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός με οδηγό τους γονείς

Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός με οδηγό τους γονείς

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι ένα ζήτημα που απασχολεί όλους τους μαθητές που έχουν φτάσει στο τελευταίο στάδιο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσής τους και καλούνται να πάρουν αποφάσεις για το επαγγελματικό τους μέλλον. Το σχολείο μας κάθε χρόνο καταβάλλει προσπάθεια να βοηθήσει τους μαθητές στον τομέα του επαγγελματικού τους προσανατολισμού, οργανώνοντας διάφορες δράσεις. Τη φετινή χρονιά όμως, αποφασίσαμε να εμπλέξουμε στις δράσεις αυτές και τους γονείς των μαθητών.

Έτσι, την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, για να ενημερωθούν για ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού από τους γονείς τους ή τους γονείς συμμαθητών τους. Πιο συγκεκριμένα, ο κύριος Αυγουστής Χρήστος, αστυνομικός, ο κύριος Κουρτίδης Χρήστος, που ασχολείται με αγροτικές και οικοδομικές επιχειρήσεις, η κυρία Σαριβασιλείου Ελευθερία, οικονομολόγος και η κυρία Φελλαχίδου Στέλλα, ιδιοκτήτρια επιχείρησης στον χώρο της αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής, αποδεχόμενοι την πρόσκλησή μας, μοιράστηκαν με τους μαθητές εμπειρίες από την επαγγελματική τους ζωή και τους έδωσαν πολύτιμες συμβουλές. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην εκδήλωση, αφού διατύπωσαν πλήθος ερωτήσεων στους ομιλητές, οι οποίοι με χαρά και προθυμία ανταποκρίθηκαν στις απορίες τους.

Η αποτίμηση της δράσης μόνο θετική μπορεί να είναι. Αφ’ ενός γιατί οι μαθητές συμμετείχαν με ενδιαφέρον σε αυτήν, αποκομίζοντας κάποιες χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές για το επαγγελματικό τους μέλλον, ακόμη και αν τα συγκεκριμένα επαγγέλματα δεν συμπεριλαμβάνονταν στις πρώτες επιλογές όλων. Αφ’ ετέρου, γιατί δόθηκε η δυνατότητα στους γονείς να συμμετάσχουν ενεργά σε ένα κομμάτι της σχολικής ζωής των παιδιών τους, αποδεικνύοντας ότι εκπαιδευτικοί και γονείς μπορούν να συνεργαστούν άψογα προς όφελος των μαθητών. Τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα για τη συμμετοχή τους.

Η δράση διοργανώθηκε από τους καθηγητές: Αθανασιάδου Κυριακή, Βαλσαμίδη Γεώργιο, Μπένου Γεωργία, Τσακίρη Μαρία, Φελλαχίδου Σοφία.