Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ' Λυκείου στη Δράμα

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ' Λυκείου στη Δράμα

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ' Λυκείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην πόλη της Δράμας, ενταγμένη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και συγκεκριμένα, των ενοτήτων «Τουρισμός, Μνημεία, Πολιτιστική κληρονομιά».

Επισκέφτηκαν το Σαντιρβάν τζαμί, ένα οθωμανικό τέμενος του β' μισού του 15ου αιώνα, το οποίο μετά το 1922 και μέχρι το 1927 φιλοξένησε οικογένειες προσφύγων. Μετά από πολλές περιπέτειες και έτοιμο να κατεδαφιστεί, το κτίσμα αγοράστηκε και αποκαταστάθηκε με φροντίδα από μια ιδιωτική εταιρία (Raycap) και σήμερα λειτουργεί ως χώρος τέχνης και πολιτισμού, φιλοξενώντας εκθέσεις προερχόμενες από το Μουσείο Μπενάκη. Οι μαθητές και οι συνοδοί τους, με την πολύτιμη ξενάγηση της κ. Κόμσιου Αγγελικής θαύμασαν ορισμένα από τα ομορφότερα κοσμήματα και αντιπροσωπευτικά δείγματα της ελληνικής αργυροχρυσοχοΐας από τον 17ο έως τον 19ο αιώνα, από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, τα οποία είναι μέρος της έκθεσης με τίτλο «Μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλιγμένα», Το νεοελληνικό κόσμημα στο Μουσείο Μπενάκη.

Το δεύτερο κτίριο που επισκέφτηκαν προέρχεται από το πιο πρόσφατο παρελθόν της πόλης. Πρόκειται για μία καπναποθήκη του πλούσιου καπνέμπορα Ιωάννη Αναστασιάδη, χτισμένη στα τέλη του 19ου αιώνα. Τόσο η καπναποθήκη, όσο και η εντυπωσιακή οικία του ιδιοκτήτη με την οποία συνορεύει - γνωστή ως Μαρμάρινο Σπίτι- έχουν αποκατασταθεί επίσης από ιδιωτικό φορέα (την Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία ΚΥΚΛΩΨ) και λειτουργούν ως χώροι τέχνης και πολιτισμού. Εκεί, με τη βοήθεια του κ. Συφιτζόγλου Κυριάκου οι μαθητές περιηγήθηκαν στον υπέροχο κόσμο της διάσημης Ελληνίδας φωτογράφου Nelly's (1899-1998), σε μια έκθεση προερχόμενη από τη συλλογή του Μουσείου Μπενάκη. Από την πλούσια αυτή έκθεση, το ενδιαφέρον των μαθητών κέρδισαν οι φωτογραφίες με τις χορεύτριες στον χώρο της Ακρόπολής και οι διαφορετικές όψεις της Ελλάδας, έτσι όπως αποτυπώθηκαν από τον φακό της Nelly's.

Από την επίσκεψη αυτή οι μαθητές, πέρα από το διδακτικό και ψυχαγωγικό όφελος, είδαν στην πράξη ότι τα μνημεία του παρελθόντος μπορούν να παραμείνουν ζωντανά, να αξιοποιηθούν ως χώροι που προάγουν την τέχνη και τον πολιτισμό και να προσελκύσουν επισκέπτες σε μία περιοχή.

(Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των φιλολόγων Γιαγμουρίδου Ευδοκία και Τσακίρη Μαρία.)