Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Βράβευση μαθητών διαγωνισμού ACSL

Βράβευση μαθητών διαγωνισμού ACSL

Το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, το σχολικό έτος 22-23 έλαβε μέρος, στο Διαγωνισμό προγραμματισμού για εκπαιδευτικά ιδρύματα β/θμιας εκπαίδευσης που διοργανώνει κάθε χρόνο η Αμερικανική Ένωση Επιστήμης Υπολογιστών (American Computer Science League www.acsl.org).

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε ομάδες μαθητών σχολείων ή οργανισμών από ολόκληρο τον κόσμο, οι οποίες καλούνται να διαγωνιστούν στην επίλυση προβλημάτων που άπτονται της επιστήμης των υπολογιστών καθώς και στην εύρεση καινοτόμων αλγορίθμων για την επίλυση προβλημάτων.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου Παντίδη Ιωάννη, Μπόσκο Νικόλαο και Κεφαλίδη Αλέξανδρο και συντονιστή τον καθηγητή πληροφορικής του Λυκείου κο Πηγαδά Βασίλη και κατέλαβε την πρώτη θέση στο διαγωνιστικό μέρος που αφορούσε στην κατηγορία έμπειρων προγραμματιστών μεταξύ 106 σχολείων και 605 μαθητών από ολόκληρο τον κόσμο, πετυχαίνοντας την υψηλότερη βαθμολογία (120/120).

Μετά την επιτυχία της ομάδας του σχολείου , οι μαθητές Παντίδης Ιωάννης και Μπόσκος Νικόλαος αποδέχτηκαν την πρόσκληση του οργανισμού να διαγωνιστούν ατομικά στον τελικό στις 27 Μαΐου 23, που αφορούσε στα σχολεία που πέτυχαν την υψηλότερη βαθμολογία. Εκεί είχαμε την χαρά να δούμε το μαθητή Παντίδη Ιωάννη να πετυχαίνει την 3η θέση και να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο μεταξύ 502 διαγωνιζομένων, μία επιτυχία που οφείλεται πρωτίστως στην ικανότητα αλλά στην αδιάλειπτη προσπάθεια που καταβάλει ο συγκεκριμένος μαθητής σε όλη τη μαθητική του διαδρομή.

Τα βραβεία στους μαθητές Παντίδη Ιωάννη, Μπόσκο Νικόλαο και Κεφαλίδη Αλέξανδρο απένειμε ο συντονιστής καθηγητή κος Πηγαδάς Βασίλης, κατά την απονομή βραβείων – αριστείων στην γιορτή της 28ης Οκτωβρίου τα οποία συνοδεύτηκαν και από ένα συμβολικό χρηματικό βραβείο που απένειμε στον Παντίδη Ιωάννη ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του ΓΕΛ Νέας Περάμου.