Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Σχολικό Άγχος: Αναγνωρίζοντας τον “Αόρατο Εχθρό”. Οι εκπαιδευτικοί ως αρωγοί στη διαχείριση του

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΓΕΛ Νέας Περάμου στο δήμο Παγγαίου μία ενημέρωση από τον σύλλογο για το παιδί και την οικογένεια "Πνοή" σχετικά με το σχολικό άγχος, που αντιμετωπίζουν οι μαθητές. Εισηγήτρια ήταν η κα. Κοθάλη Προδρομία, παιδοψυχολόγος του συλλόγου. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετείχαν ενεργά, μετατρέποντας την ενημέρωση σε ένα διαδραστικό εργαστήρι. Συζητήθηκαν κυρίως θέματα που αφορούν τις αιτίες που προκαλούν το άγχος, τα συμπτώματα, τις επιπτώσεις και τρόπους αντιμετώπισής του. Στο τέλος της συνάντησης, έπειτα από παράκληση ορισμένων μαθητών έγινε ειδική μνεία και για τις κρίσεις άγχους.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τις κυρίες του συλλόγου για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας και την άψογη συνεργασία.

Συγκεκριμένα την κα. Ανέστη Νίκη (γενική γραμματέα του συλλόγου),

την κα. Κοθάλη Προδρομία (παιδοψυχολόγο),

την κα. Ψυρούκη Ελένη(ταμία του συλλόγου) και

την κα. Σουλίδου Μαρία (φιλόλογο και εθελόντρια).

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τη διοργάνωση της δράσης :

Τσιπουρίδου Ξανθή ΠΕ02 φιλόλογος

Χιώτη Δήμητρα ΠΕ06 αγγλικών