Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Τα «Ελληνικά» του Ξενοφώντα σε ένα ρεπορτάζ?

Τα «Ελληνικά» του Ξενοφώντα σε ένα ρεπορτάζ?

Την Τετάρτη 21-2-2017, το τμήμα Α1 του Λυκείου παρουσίασε στα υπόλοιπα τμήματα της Α΄ τάξης τα «Ελληνικά του Ξενοφώντα» ως ρεπορτάζ. Η μεταγραφή του αρχαίου ελληνικού κειμένου σε ρεπορτάζ ξεκίνησε ήδη από τον Σεπτέμβριο, όταν με παρότρυνση της καθηγήτριας κ. Φελλαχίδου Σοφίας οι μαθητές του Α1 έγραφαν στον τέλος κάθε διδακτικής ενότητας το δικό τους κείμενο ως ανταποκριτές, στηριζόμενοι στο πρωτότυπο αρχαίο κείμενο, και το δραματοποιούσαν στην τάξη. Η συγκεκριμένη εργασία, ως μια βιωματική και θεατρική τεχνική, στόχο είχε την καλύτερη κατανόηση του αρχαίου κειμένου, την συμμετοχή των μαθητών στα δρώμενα του Πελοποννησιακού Πολέμου και τη συνειδητοποίηση ότι «βιαίος διδάσκαλος ? πόλεμος» μέσα από τη χαρά της δημιουργίας στην τάξη. Με το τέλος του Α΄ τετραμήνου και την ολοκλήρωση των «Ελληνικών» του Ξενοφώντα, οι μαθητές παρουσίασαν συνολικά το ρεπορτάζ τους στα υπόλοιπα τμήματα της Α΄ Λυκείου.

Παρακάτω ακολουθούν:

α) το ρεπορτάζ σε μορφή pdf,

Ρεπορτάζ

β) σύνδεσμος που παραπέμπει στους χάρτες που χρησιμοποιήθηκαν για προβολή κατά την θεατρική παρουσίαση,

Χάρτες

γ) Φωτογραφίες

δ) Βίντεο από το θεατρικό δρώμενο.

Συμμετοχή είχαν όλοι οι μαθητές του Α1 τμήματος:

Εισαγωγή: Ματίνα Καρανικολή

Εκφωνητές: Αζλή Κατερίνα, Βάγια Θωμαΐδου, Φώτης Αρβανίτης, Ελένη Γραμμενίδου, Αντώνης Γεωργούλιας, Φώτης Αναγνώστου, Σέβη Βουλγαράκη, Μιχάλης Βαλσαμίδης

Ρεπόρτερ: Πόπη Δελησάββα, Νίκη Βερβερίδου, Μαρία Καμπούρη, Φωτεινή Καλλιπολίτου, Ξένια Δημητριάδου, Κωνσταντίνα Ιασωνίδου, Κασσάνδρα Ζουλούμη, Γιάννης Αντωνίου, Ιωάννα Βαρούτογλου, Γεωργία Καπλάνη, Ελένη Βερβελιθάκη

Υπεύθυνος φωτισμού: Σταύρος Καπούλας

Υπεύθυνη σχεδίου και προβολής εικόνων: Χριστίνα Ισαλλάρι