Γιορτή των γλωσσών

Τα παιδιά του ΓΕ.Λ. Νέας Περάμου συμμετέχουν στη
«Γιορτή των Γλωσσών»
την εκδήλωση της ΕνΕΑΓΚ (Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας) για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Το Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου, 9 μαθητές της Β? τάξης  του ΓΕ.Λ. Νέας Περάμου, και συγκεκριμένα οι: Ζαφειρώ Αλησιάνη, Γιώργος Ανωτίδης, Ιορδάνης Αρζόγλου, Μαρία Βαρούτογλου, Ελένη Μηλιάδου, Λουίζα Μιχαηλάκη, Ελένη Παπακωνσταντίνου, Λεάνδρα Στράντζα και Νίκη Φλωρά  πήραν μέρος στην εκδήλωση που πραγματοποίησε στο 6ο Λύκειο Καβάλας η  Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας (ΕνΕΑΓΚ) για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Παρά την κακοκαιρία του Σαββάτου, τα παιδιά του σχολείου μας έφτασαν στο χώρο της εκδήλωσης πολύ πριν την έναρξή της και βοήθησαν τόσο τις εκπαιδευτικούς όσο και τους μικρούς μαθητές του Δημοτικού στην ετοιμασία της γιορτής και στα γλωσσικά παιχνίδια  που οργανώθηκαν (επιτραπέζια, quiz γνώσεων, παιχνίδια λέξεων, παιχνίδια στο χάρτη, παρέλαση των γλωσσών, κ.ά. ).

Κι όταν ήρθε η σειρά τους να παρουσιάσουν και να παίξουν με τους μικρούς μαθητές το «παιχνίδι των τραγουδιών του κόσμου» που είχαν ετοιμάσει, ενθουσίασαν τους πάντες: μικρά και μεγαλύτερα παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς!! Τα τραγούδια τους, ο χορός τους, οι ερωτήσεις που έκαναν στους μικρούς μαθητές και οι πληροφορίες που τους έδιναν για τα τραγούδια έβαλαν μια ξεχωριστή πινελιά στην πολύχρωμη και χαρούμενη ατμόσφαιρα της ημέρας. Μόνο επαινετικά σχόλια ακούστηκαν γι αυτή τη μελωδική, ευγενική, δεμένη και χαρούμενη ομάδα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ, ΠΑΙΔΙΑ!

Για την παρουσίαση του παιχνιδιού, τα παιδιά τροποποίησαν και εμπλούτισαν ένα μέρος της εργασίας της  περσινής σχολικής χρονιάς στα πλαίσια του project της Πολυγλωσσίας με την κ. Κατερίνα Αράπογλου, ενώ, από την αρχή της φετινής χρονιάς, έκαναν πρόβες με την καθηγήτριά τους για την συγκεκριμένη εκδήλωση.

Να σημειώσουμε πως η όλη εκδήλωση /γιορτή της Πολυγλωσσίας οργανώθηκε από την ΕνΕΑΓΚ με απώτερο σκοπό να καλλιεργηθεί στα παιδιά η αγάπη για τη Γλωσσομάθεια, η συναίσθηση της σημασίας της Πολυγλωσσίας και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.