Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις KA2 ICT ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 39ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 22ο ΔΙΕΘΝΕΣ

Να 'μαστε και πάλι... η ομάδα SAFTAS του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου και πάλι σε δράση, με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς. Μαθητές και καθηγητές του προγράμματος Erasmus+ με θέμα τον κινηματογράφο και το θέατρο (Students Academy Film and Theater Awards) επισκέφτηκαν το φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Δράμας στις 21 Σεπτεμβρίου.

Η επαφή με τους ανθρώπους του φεστιβάλ ξεκίνησε το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ναι... ούτε το καλοκαίρι μείναμε άπραγοι. Παρακολουθήσαμε στη Νέα Πέραμο βραβευμένες ταινίες του περσινού φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Δράμας και οργανώσαμε την φθινοπωρινή επίσκεψή μας στην όμορη πόλη, για την παρακολούθηση μαθητικών ταινιών στο φετινό φεστιβάλ, αλλά και για τη συμμετοχή μας σε συνέντευξη με ιθύνοντες του φεστιβάλ Δράμας και επιπλέον τη συμμετοχή μας σε σεμινάριο φωτογραφίας, master class.

Επιπρόσθετα, η καλοκαιρινή προβολή ταινιών, σε μία από τις οποίες πρωταγωνιστούσε η ηθοποιός κ. Λυδία Φωτοπούλου, μας έδωσε την ιδέα να πάρουμε συνέντευξη από την καβαλιώτισσα ηθοποιό, το μήνα Αύγουστο, δεδομένου ότι η κ. Φωτοπούλου διαμένει τους καλοκαιρινούς μήνες κοντά μας, στο Παληό Καβάλας.

Όσον αφορά τώρα την επίσκεψή μας στη Δράμα και τις εκεί δράσεις μας... ο λόγος στους μαθητές μας. Το δελτίο τύπου συνέταξαν οι μαθήτριες Βάγια Θωμαΐδου, Φωτεινή Καλλιπολίτου και Αθηνά Παναγιωτοπούλου.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 39ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 22ο ΔΙΕΘΝΕΣ

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου το τμήμα SAFTAS, «Μαθητικό φεστιβάλ θεάτρου και κινηματογράφου», του Γενικού Λυκείου Ν.Περάμου πραγματοποίησε επίσκεψη στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Δράμας. Η εκπαιδευτική επίσκεψη οργανώθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ και συνοδοί της εκδρομής ήταν η κ. Αράπογλου Κατερίνα, ο κ. Πηγαδάς Βασίλης, και η κ. Φελλαχίδου Σοφία. Με την άφιξη μας στην πόλη οι μαθητές χωριστήκαμε σε δύο ομάδες? η πρώτη ομάδα κατευθύνθηκε στα γραφεία του φεστιβάλ και πήρε συνέντευξη από τον καλλιτεχνικό διευθυντή κ. Αντώνη Παπαδόπουλο και από τον σκηνοθέτη κ. Θοδωρή Βουρνά. Στη συνέχεια, αυτοί οι μαθητές παρακολούθησαν την προβολή 10 ταινιών μικρού μήκους, τις οποίες δημιούργησαν γυμνάσια και λύκεια της Ελλάδας για το διαγωνισμό «Ένας πλανήτης μια ευκαιρία». Η δεύτερη ομάδα παιδιών παρακολούθησε σεμινάριο φωτογραφίας, master class, από τον κ. Γρηγόρη Βλασσά, στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας.

Οι ερωτήσεις που δέχτηκαν ο καλλιτεχνικός διευθυντής και ο σκηνοθέτης, αφορούσαν κυρίως το έργο τους στον χώρο του κινηματογράφου, αλλά και τις προσδοκίες τους από το Φεστιβάλ.

Ο κ. Βουρνάς μας μίλησε με πολύ αγάπη για τον κινηματογράφο αλλά και για το θέατρο, καθώς, μας είπε, ότι αυτό ήταν το επάγγελμα που ήθελε να κάνει από μικρός. Μάθαμε από τον σκηνοθέτη ότι μία ταινία μικρού μήκους μπορεί να γίνει μέσα και σε λίγες εβδομάδες, με διάρκεια χρόνου το πολύ έως και 59 λεπτά. Για να είναι πετυχημένη μια τέτοια ταινία χρειάζονται καλοί συνεργάτες, οι οποίοι αγαπούν τη δουλειά τους, μαθαίνουν να συμβιβάζονται και δουλεύουν με τα εργαλεία που τους παρέχονται, αν δεν έχουν στη διάθεσή τους τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό. Τα στοιχεία αυτά είναι αρκετά, για να γυριστεί μία αξιοπρεπής ταινία μικρού μήκους.

Σύμφωνα με τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή κ. Παπαδόπουλο, είναι η πρώτη χρονιά που το Φεστιβάλ δέχεται τόσες ταινίες. Από τις 209 ταινίες που υποβλήθηκαν στο εθνικό μέρος, επιλέχτηκαν περίπου 60 ταινίες για να προβληθούν, ενώ πέρυσι είχαν επιλεγεί μόλις 45 ταινίες. Όσον αφορά το Διεθνές κομμάτι, υπήρξαν 1500 συμμετοχές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, από τις οποίες επιλέχτηκαν 50 για προβολή. Διαφορετική κριτική επιτροπή, η οποία αποτελείται από πέντε άτομα, έχει συγκροτηθεί για το Εθνικό Φεστιβάλ και το Διεθνές και θα βραβεύσει τα καλύτερα έργα.

Στη συνέχεια, μετά την ολοκλήρωση των συνεντεύξεων, η πρώτη ομάδα μαθητών κατευθυνθήκαμε στον κινηματογράφο «Ολύμπια», όπου είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους από διάφορα σχολεία της Ελλάδας και να πάρουμε ιδέες. Οι περισσότερες ταινίες είχαν ως θέμα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος στις μέρες μας, ενώ δύο ταινίες-ντοκιμαντέρ πρόβαλαν Έλληνες που μας έκαναν πραγματικά περήφανους.

Η δεύτερη ομάδα των μαθητών παρακολούθησε το σεμινάριο φωτογραφίας master class, το οποίο διήρκησε δύο ώρες και φιλοξενήθηκε στο Δημοτικό ωδείο της Δράμας. Στο σεμινάριο φωτογραφίας οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον σωστό τρόπο λήψης μιας φωτογραφίας σχετικά με τον φωτισμό και την κατάλληλη ρύθμιση της φωτογραφικής μηχανής.

Ήταν πολλές οι εμπειρίες που αποκτήσαμε από την εκπαιδευτική επίσκεψή μας στη Δράμα καθώς και οι γνώσεις που αποκομίσαμε. Ελπίζουμε να τις αξιοποιήσουμε στην πορεία του δικού μας προγράμματος θεάτρου και κινηματογράφου.

Υ.Γ. Εάν θέλετε να διαβάσετε τις συνεντεύξεις που πήραμε στην Δράμα, πατήστε εδώ

Θωμαΐδου Βάγια

Καλλιπολίτου Φωτεινή