Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Θεατρικές Ο Καραγκιόζης και οι Μεγάλες Δυνάμεις

Ο Καραγκιόζης και οι Μεγάλες Δυνάμεις

Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Στα πλαίσια της σχολικής γιορτής της 25ης Μαρτίου, η φιλόλογος κα Γιαγμουρίδου Ευδοκία έγραψε το πρωτότυπο σενάριο "Ο Καραγκιόζης και οι Μεγάλες Δυνάμεις". Στο θεατρικό πήραν μέρος οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου Καβάλας και η παράσταση ανέβηκε στις 24 Μαρτίου 2013 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΓΕΛ Ν. Περάμου.
Τα σκηνικά Ζωγράφισε η μαθήτρια της Β Λυκείου Βελεντή Χριστίνα
Έπαιξαν οι μαθητές:
Καραγκιόζης : Παπαθανασίου Γιώργος
Χατζηαβάτης : Πριονίδου Σοφία
Μπάρμπα Γιώργος : Μουλλας Γιώργος
Σιορ Διονυσάκης: Δάβανος Στέργιος
Πασάς: Μπογιέλης Ιάκωβος
Κολλητήρι: Τσακίρης Βασίλης
Μεγάλες Δυνάμεις: Τσιτσιμπής Τέλης (Ρωσία), Παππάς Γιώργος (Γαλλία), Φώτος ΜΙχάλης (Αγγλία)
Την γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι Κα Γιαγμουρίδου Ευδοκία και Κα Τσακίρη Μαρία ενώ το τεχνικό μέρος (μουσική και κατασκευή σκηνικών) ο καθηγητής Πληροφορικής Κος Πηγαδάς Βασίλης

Η παράσταση διάρκειας 23 λεπτών είναι διαθέσιμη μέσω της υπηρεσίας video του πανελλήνιου σχολικού δικτύου (vod-new.sch.gr) στο παρακάτω σύνδεσμο

Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ