Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή

Μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή

Μια μέρα στην ζωή ενός μαθητή Λυκείου μπορεί να φαίνεται βαρετή και δύσκολη. Σχολείο, διάβασμα, εξωσχολικές δραστηριότητες, περισσότερο διάβασμα, ύπνος και ξανά από την αρχή. Ένα διάλειμμα από αυτήν την ρουτίνα είναι φυσικά οι εκπαιδευτικές εκδρομές. Στο κάτω- κάτω αυτές θα θυμόμαστε όταν μεγαλώσουμε. Μια από αυτές είναι η ημερήσια εκδρομή στην ιστορική πόλη της Θεσσαλονίκης στις 21 του Οκτώβρη του 2022.

Αρχικά, με την επίσκεψη μας στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, γνωρίσαμε την αρχαία ιστορία και την «γέννηση» της πόλης από την προϊστορική μέχρι και την Ύστερη Αρχαιότητα. Αργότερα, με την ομάδα του Erasmus και τις δύο φιλοξενούμενες μαθήτριες από την Ισπανία, Helena και Maria περπατήσαμε προς το γνωστότερο ίσως αξιοθέατο της πόλης, τον Λευκό Πύργο. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας, γυρίσαμε πίσω στον χρόνο και είδαμε την Θεσσαλονίκη με τα μάτια των ανθρώπων που ζούσαν τότε, τον καιρό που ο Λευκός Πύργος ήταν ακόμα φρούριο ή φυλακή.

Ύστερα ξεναγήσαμε την Helena και την Maria σε αλλά αξιοθέατα της πόλης όπως την πλατεία Αριστοτέλους, το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, την αψίδα του Γαλέριου, την Ροτόντα την ελληνορωμαϊκή αγορά και το μνημείο του ολοκαυτώματος.

Μετά τις επισκέψεις μας στα μουσεία, είχαμε το χρόνο να χαρούμε το κέντρο της πόλης, το υπέροχο φαγητό, τα καφέ, να χαλαρώσουμε κάνοντας βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

Ήταν μία ωραία μέρα για όλους, από αυτές που θα έχουμε να θυμόμαστε από τα χρόνια στο σχολείο. Αυτές οι εκπαιδευτικές εκδρομές είναι ένας άλλος τρόπος μάθησης, εναλλακτικός(!) και για τους μαθητές πιο ευχάριστος. Επομένως:

Να το επαναλάβουμε;!

Τέλος να μη ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε τις ξεναγούς μας για τα όσα -πολύ ενδιαφέροντα- μας έμαθαν- την κ. Μόσχου Πάτυ, την κ. Μόσχου Μαρία, την κ. Ζαχαριάδου Στρατούλα και την κ. Κατεργάρη Τριανταφυλλιά

image thes 2

image thes 1