Επίσκεψη στο ΙΝΑΛΕ

Την Τετάρτη 8/02/2023, το τμήμα ( Α3 ) μαθητών του σχολείου μας με δύο συνοδούς εκπαιδευτικούς, την κ. Μπένου Γεωργία (ΠΕ03) και τον κ.Τσάρκο Ιωάννη(ΠΕ04) επισκέφτηκε το Ινστιτούτο Αλιευτικής Έρευνας ( ΙΝΑΛΕ) με έδρα την Νέα Πέραμο Καβάλας. Για το ερευνητικό έργο του ινστιτούτο ενημερώθηκαν από τον διευθυντή του Δρ Γρηγόριο Κρέη κ τρεις ερευνητές του, τους Δρ Βασίλη Παπαθανασίου, Δρ Νίκο Κοφίδη και Δρ Αργύρη Σαπανίδη οι οποίοι μίλησαν στα παιδιά για το Θαλάσσια Φυτά, τα Θαλλάσια Απορρίματα και τα Εσωτερικά Ύδατα αντίστοιχα. Ακολούθησε διάλογος όπου οι μαθητές πήραν απαντήσεις στις απορίες τους και στη συνέχεια έγινε παρουσίαση μέρους των ερευνητικών εργαλείων που χρησιμοποιεί το ινστιτούτο. Τους ευχαριστούμε θερμά για την πολύ καλή φιλοξενία!

20556 n

417623 n