Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «Προκλήσεις στην εφηβεία»: Πραγματοποίηση επιμορφωτικής συνάντησης για τους γονείς των μαθητών της Α' Λυκείου

Αναρωτώμενος κανείς για τον ρόλο που καλείται να υπηρετήσει το σύγχρονο σχολείο, δεν θα δώσει μία μονοδιάστατη απάντηση! Το σίγουρο είναι ότι το σχολείο οφείλει να αποκτήσει μια εξωστρέφεια και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της εποχής και στις ανάγκες των μαθητών με κάθε τρόπο. Σημαντική παράμετρος της σχολικής ζωής είναι η επικοινωνία και η συνεργασία με τους γονείς και τους κηδεμόνες των μαθητών, αφού έχει αποδειχθεί ότι η θετική και ενεργή σχέση τους με το περιβάλλον του σχολείου, μακροπρόθεσμα ωφελεί τα παιδιά και συντελεί στη σχολική τους πρόοδο. Στοχεύοντας στην ενίσχυση αυτής της σχέσης, στις 6:00 το απόγευμα της Τετάρτης 9 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε μια επιμορφωτική συνάντηση για τους γονείς των μαθητών της Α' Λυκείου, προκειμένου να δοθεί κάποιας μορφής υποστήριξη, για τη διαχείριση κρίσιμων θεμάτων που αντιμετωπίζουν με τα παιδιά τους.

Ο τίτλος της επιμορφωτικής συνάντησης ήταν «Προκλήσεις στην εφηβεία», ενώ τα θέματα που συζητήθηκαν αναδείχθηκαν από τους ίδιους τους γονείς, οι οποίοι απαντώντας σε σχετικό ερωτηματολόγιο έδειξαν ενδιαφέρον και επιθυμία να ενημερωθούν σχετικά με το σχολικό άγχος των παιδιών και τον διαδικτυακό εθισμό. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από τις ψυχολόγους Καστέλλου Ελένη (απόφοιτη του Τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ, MSc «Κλινική και Κοινοτική Ψυχολογία» UEL) και Φωτιάδου Χρυσή (απόφοιτη του Τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ, MSc «Κλινική Ψυχική Υγεία» ΑΠΘ), οι οποίες υπήρξαν απόφοιτες του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου και με μεγάλη χαρά συνεργάστηκαν για την πραγματοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της πανδημίας του Covid-19, η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Google Meet. Ένα ικανοποιητικό ποσοστό από τους γονείς των μαθητών της Α' Λυκείου, καθώς και ορισμένοι από τους ίδιους τους μαθητές συνδέθηκαν και παρακολούθησαν τις εισηγήσεις των ψυχολόγων, ενώ μετά την ολοκλήρωσή τους, αφιερώθηκε χρόνος για την πραγματοποίηση συζήτησης και δόθηκε η δυνατότητα στους γονείς να διατυπώσουν ερωτήματα και να ακούσουν τη γνώμη των ψυχολόγων για θέματα διαχείρισης του σχολικού άγχους ή του διαδικτυακού εθισμού των παιδιών τους. Τη συνάντηση παρακολούθησαν επίσης η διεύθυνση και ορισμένοι εκπαιδευτικοί του σχολείου, καθώς και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Αναμφίβολα τα θέματα τα οποία συζητήθηκαν δεν καλύφθηκαν ολοκληρωτικά, ούτε και λύθηκαν όλες οι απορίες, πρόκειται εξάλλου για δύο τόσο περίπλοκα και πολυδιάστατα ζητήματα που είναι αδύνατον να προσεγγιστούν στο πλαίσιο μιας διαδικτυακής συνάντησης! Έγινε όμως η αρχή μιας νέας συνεργασίας του σχολείου με τους γονείς, αφού που για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε μια τέτοια δράση με πρωτοβουλία του ΓΕΛ Ν. Περάμου, την οποία στήριξαν τόσο οι ίδιοι οι γονείς όσο και οι εκπαιδευτικοί.

ΟΙ διοργανώτριες της επιμορφωτικής συνάντησης:

Μαρία Τσακίρη (Φιλόλογος)

Φελλαχίδου Σοφία (Φιλόλογος)