Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Αναμνηστικά συμμετοχής στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό

Αναμνηστικά συμμετοχής στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό

Ο σύνδεσμος εκδοτών Βόρειας Ελλάδας απένειμε αναμνηστικά συμμετοχής στις μαθήτριες του σχολείου μας Καστανά Ελένη και Φωτιάδου Χρύσα, για τη συμμετοχή τους στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό.

Συγκεκριμένα, η Καστανά Ελένη, μαθήτρια της Γ΄ τάξης του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2015-16, και η Φωτιάδου Χρύσα, μαθήτρια της Β΄ τάξης κατά το 2015-16, έγραψαν ποιήματα στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ και Β΄ λυκείου αντίστοιχα, ασκούμενες στη δημιουργική γραφή υπό την παρότρυνση της καθηγήτριας κ. Φελλαχίδου Σοφίας. Τα ποιήματα αυτά απέστειλαν, μέσω του σχολείου, στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ΚΣΤ΄ Πνευματικού Μαΐου 2015 «Η πολιτιστική Άνοιξη της Θεσσαλονίκης». Παρακάτω παρατίθενται τα ποιήματα των μαθητριών, στις οποίες στάλθηκαν τα αναμνηστικά συμμετοχής.

ΧΡΟΝΟΣ...Για τον Καβάφη

Ο χρόνος... είναι πληγή από φριχτό μαχαίρι.
Αδιάλλακτος περνά
Χάνεται στο φως του φεγγαριού, στις ακτίνες του ήλιου
Τον παρασέρνουν τα νερά της βροχής
Και πίσω δε γυρνά.
Σε κελιά κλεισμένος,
Μα πάντα δραπετεύει
Άλλοτε αργά
Και άλλοτε γρήγορα σαν αστραπή.
Κανείς να τον σταματήσει δεν μπορεί
Είναι ο χρόνος !

Καστανά Ελένη

Είμαστε άνθρωποι

Είμαστε φτιαγμένοι από υλικό ονείρων
και τη μικρή μας τη ζωή ύπνος την περιζώνει.
Είμαστε φιλεύσπλαχνοι και αγαπάμε
όμως και φθονούμε και πολεμάμε.
Είμαστε δυνατοί και μεγάλοι
ανυπέρβλητοι και ακατανίκητοι
αλλά και μικρόψυχοι και ποταποί
και φειδωλοί και αμαρτωλοί.
Είμαστε παντοδύναμοι, ονειροπόλοι και
θηρευτές ιδανικών και ωραίων,
αλλά μισούμε και διώχνουμε
και καταπατούμε και λοιδορούμε.

Είμαστε...

Φωτιάδου Χρύσα