Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Σημαντική διάκριση στο διαγωνισμό Young Business Talents

Σημαντική διάκριση στο διαγωνισμό Young Business Talents

Σημαντική διάκριση πέτυχαν οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν στην τελική φάση του εθνικού διαγωνισμού Young Business Talents, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Απριλίου στην Αθήνα στο Pierce ? Αμερικανικό Κολέγιο Ελλάδας.Πιο συγκεκριμένα,η ομάδα μας κατέλαβε τη πρώτη θέση ανάμεσα στις άμεσα ανταγωνίστριες ομάδες του ομίλου της συγκεντρώνοντας τη μεγαλύτερη συσσωρευμένη κερδοφορία.Την αντιπροσωπευτική ομάδα του σχολείου μας GANGBANKERS στελεχώνουν οι μαθητές Ανατολίτης Στέργιος, Λαζίδης Εμμανουήλ, Οφλίδης Γρηγόριος και Αθανασιάδης Ανδρέας υπό την εποπτεία του καθηγητή Οικονομολόγου Ποιμενίδη Ελευθέριου. Οι μαθητές βραβεύτηκαν με το χρηματικό έπαθλο νικητή των 200 ευρώ και ειδικά διπλώματα συμμετοχής και νικητή.

1

Μετά από πέντε μήνες εντατικής επιχειρηματικής δράσης και προσπάθειας, οι 75 επικρατέστερες «εταιρίες» μαθητών γενικών, επαγγελματικών , πειραματικών Λυκείων και ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων από όλη τη χώρα, έφτασαν στην τελική φάση του Young Business Talents ? του 3ου κατά συνεχή χρονιά Διαγωνισμού με Επιχειρηματικό Προσομοιωτή στην Ελλάδα. Ο προηγμένος Προσομοιωτής είχε διατεθεί δωρεάν σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό, από την εταιρία PRAXISMMT με την υποστήριξη του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης (ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και χορηγία της NIVEA.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αντίστοιχοι Επιχειρηματικοί Προσομοιωτές της PRAXISMMT,χρησιμοποιούνται από Πανεπιστήμια σε μεταπτυχιακά προγράμματα και από εταιρίες για εκπαίδευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Οικονομίας και Επιχειρηματικότητας.

Στον Εθνικό Τελικό πήραν μέρος με τη φυσική τους παρουσία οι 75 καλύτερες ομάδες (εταιρικές-εικονικές επιχειρήσεις) που επικράτησαν ? από τις 757 αρχικές ομάδες (2716 μαθητές) από όλη την Ελλάδα με σκοπό την ανάδειξη των 15 καλύτερων.

Τέλος,χρειάζεται να ευχαριστήσουμε το Δήμο Παγγαίου, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και τους επιμέρους Χορηγούς μας ( Χαρισματικοί Οίνοι Καραμπερίδη, Κρέατα Κατσάνης, Κρεαταγορά Μοσχοτός Μιχάλης , Φροντηστήριο Ξένων Γλωσσών Νικολέτα Τσαλίκη- Μήτρου, Κομμώσεις Καζάκος ) , διότι χωρίς τη χρηματοδότηση τους το ταξίδι της ομάδας στην Αθήνα θα ήταν ανέφικτο.

11