Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Προσέγγισης της ποίησης μέσα από την τέχνη και τη δημιουργική γραφή

Προσέγγισης της ποίησης μέσα από την τέχνη και τη δημιουργική γραφή

Συντάκτης Κα Φελλαχίδου Σοφία

Μια πρώτη προσέγγιση του ποιήματος "Η Μαρίνα των βράχων" επιχειρήθηκε μέσα από την τέχνη και τη δημιουργική γραφή. Οι μαθητές, εργαζόμενοι σε ομάδες υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Φελλαχίδου Σοφίας, κλήθηκαν να γράψουν τις δικές τους ιστορίες, με βάση την πρώτη ανάγνωση του ποιήματος και συγκεκριμένους πίνακες ζωγραφικής. Η εκπαίδευση μέσα από την τέχνη μπορεί να εμπλακεί σε αρκετά γλωσσικά μαθήματα και να αποβεί ωφέλιμη, καθώς καλλιεργεί την έκφραση και διευρύνει τη φαντασία. Πολύ περισσότερο κινητοποίησε ενθαρρυντικά και δημιουργικά τους μαθητές του Β2 και Β3 τμήματος, που διάβασαν ένα μοντέρνο ποίημα υπερρεαλιστικής γραφής. Μετά την πρώτη αυτή προσέγγιση ακολουθεί στην τάξη αναλυτική μελέτη του ποιήματος με συγκεκριμένο φύλλο εργασίας.