Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκδήλωση ? ενημέρωση των μαθητών του ΓΕΛ Νέας Περάμου για το AIDS

Εκδήλωση ? ενημέρωση των μαθητών του ΓΕΛ Νέας Περάμου για το AIDS

aids1

Ήταν το 1988 όταν η Παγκόσμια οργάνωση Υγείας αποφάσισε να καθιερωθεί η 1η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS. Η ημέρα αυτή θεσπίστηκε για την ενημέρωση της ανθρωπότητας σχετικά με τον ιό HIV, ώστε αυτή να σταθεί αλληλέγγυα στους οροθετικούς και να αποτίσει φόρο τιμής στα θύματα της νόσου.

Την ημέρα αυτή τίμησε και το σχολείο μας, ως ημέρα ενημέρωσης των εφήβων για το νούμερο ένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα. Έτσι, μετά από επικοινωνία της Βιολόγου του σχολείου κ. Μεϊτανίδου Εριφύλης με το ΚΕΕΛΠΝΟ, ήρθαμε σε συνεννόηση με τον Νομίατρο Καβάλας, κ. Παπαδόπουλο Χρήστο και ορίσαμε το ραντεβού μας για την 1η Δεκεμβρίου.aids2

Κατά την επίσκεψή του ο κ. Παπαδόπουλος ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με τον ιό HIV, τους τρόπους μετάδοσής του, την εξέλιξη της νόσου, αλλά κυρίως για τους τρόπους προφύλαξης. Οι μαθητές του Λυκείου μας συμμετείχαν ενεργά κατά την παρουσίαση του κ. Παπαδόπουλου διατυπώνοντας, μετά το τέλος της, εύστοχες ερωτήσεις, οι οποίες άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις στον καλεσμένο μας.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Παπαδόπουλο για την επίσκεψή του, το ΚΕΕΛΠΝΟ για τη συνεργασία, και ευελπιστούμε σε συνέχιση των ενημερωτικών δράσεων σε θέματα που αφορούν στην εφηβεία.

aids3