Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Δραματοποίηση του ρητορικού λόγου "Υπέρ Μαντιθέου"

Δραματοποίηση του ρητορικού λόγου "Υπέρ Μαντιθέου"

Οι μαθητές του Β2 τμήματος ανθρωπιστικών σπουδών δραματοποίησαν το ρητορικό λόγο "Υπέρ Μαντιθέου" του Λυσία, στο πλαίσιο του μαθήματος Αρχαία Ελληνικά Β΄ Λυκείου, υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας κ. Φελλαχίδου Σοφίας.

Στο λόγο αυτό, ο Μαντίθεος, ένας υποψήφιος βουλευτής του 4ου αι. π.Χ., αγωνίζεται, ενώπιον της Βουλής, να αποδείξει την ικανότητά του, για να αναλάβει το βουλευτικό αξίωμα. Αυτό συμβαίνει, γιατί στην αρχαία Αθήνα δεν ήταν αρκετό κάποιος πολίτης να εκλεγεί βουλευτής. Έπρεπε οπωσδήποτε να περάσει από «δοκιμασία», για να εξακριβωθεί η εντιμότητα του και τα δημοκρατικά του φρονήματα.

Εκτός από το λόγο του Μαντιθέου, που διασώζει το αρχαίο κείμενο, οι μαθητές του Β2 έγραψαν, ασκούμενοι στη δημιουργική γραφή, το λόγο του κατηγόρου, του φυλάρχου, του Ορθόβουλου και των δύο μαρτύρων. Έτσι αναπαράστησαν στους συμμαθητές τους τη διαδικασία της δοκιμασίας στη Βουλή. Στο τέλος της "δίκης" προέβησαν σε ψηφοφορία, με ενόρκους το κοινό τους, και πέρασαν από τη δοκιμασία το Μαντίθεο με 52 ψήφους υπέρ έναντι 24 κατά!!!

Ακολουθεί σύντομο βίντεο με εικόνες από τη δραματοποίηση και βίντεο ολόκληρης της διαδικασίας της δοκιμασίας, το οποίο τράβηξαν και δημοσίευσαν αυτούσιο οι ίδιοι οι μαθητές.