Λίγα λόγια για το συνέδριο

Το 3ο Εκπαιδευτικό Συμπόσιο Φυκολογίας διοργανώθηκε στις εγκαταστάσεις του Γενικού Λυκείου Νέας Περάμου, στη Νέα Πέραμο Καβάλας, από 28-30 Μαρτίου 2014, από την Ελληνική Φυκολογική Εταιρεία (ΕΛ.Φ.Ε., www.phycology.gr), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αλιευτικής Έρευνας (ΕΛΓΟ-ΔΗΜΗΤΡΑ, www.inale.gr) και το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου, Καβάλας. Το Συμπόσιο αυτό τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας, της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.

Βασικός στόχος του Συμποσίου ήταν η γνωριμία των μαθητών με το θαυμαστό κόσμο των φυκών, τη σημασία τους για τον άνθρωπο, την αξία και το ρόλο τους στο περιβάλλον. Απώτερος σκοπός είναι η κατεύθυνση της προσοχής των παιδιών σε νέους ορίζοντες γνώσης. Έτσι, η εκπαίδευση γίνεται πιο ενδιαφέρουσα, μετατρέπεται σε παιχνίδι που αυξάνει τις δεξιότητες, τη δημιουργικότητα και την εξοικείωση των μαθητών με το περιβάλλον, ενώ παράλληλα συμβάλει στην πρόοδο της χώρας με καινοτόμες δράσεις.