Αρχική σελίδα Υποδομή Εργαστήριο πληροφορικής

Εργαστήριο πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το εργαστήριο πληροφορικής μας

Το εργαστήριο πληροφορικής δημιουργήθηκε το έτος 2002 με την προμήθεια 12 σταθμών Η/Υ και ενός κεντρικού server, μέσω της "Κοινωνίας της πληροφορίας" και του Υπουργείου Παιδείας.

Από το εκπαιδευτικό έτος 2008-2009 υπεύθυνος εργαστηρίου ανέλαβε ο καθηγητής Πληροφορικής Κος Πηγαδάς Βασίλης ΠΕ19.

Αρχικά ο κεντρικός Server λειτουργούσε με λειτουργικό σύστημα Windows 2000 Server ενώ οι σταθμοί εργασίας με Windows 2000. Τον Σεπτέμβριο του 2009 έγινε εγκατάσταση σε όλους τους σταθμούς εργασίας, νέο λειτουργικό σύστημα Windows XP Pro SP3 (με άδειες χρήσης από την Microsoft μέσω του ΥΠΕΠΘ), ενώ έγινε επανεγκατάσταση στον Server του Windows 2000 Server με τις πολιτικές λειτουργίας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, που διατείθενται στον κόμβο τεχνικής στήριξης. Παράλληλα έγινε αναβάθμιση στη μνήμη των σταθμών εργασίας σε 1 gb ή 756 Mb και συναρμολογήθηκε ένας νέος Η/Υ.

Λόγω παλαιότητας των Η/Υ του εργαστηρίου και με την παροχή από τον κόμβο της τεχνικής στήριξης του λειτουργικού συστήματος ανοικτού κώδικα Ubuntu LTSP 12.04 αποφασίστηκε τον Δεκέμβριο του 2012 να αλλάξει η διαμόρφωση του εργαστηρίου. Έγινε προμήθεια ενός νέου εξυπηρετητή ικανού να υποστηρίξει τη λειτουργία  τουλάχιστον 25 σταθμών εργασίας, αντικαταστάθηκε ο δικτυακός εξοπλισμός με ταχύτερο 1Gbit και επισκευάστηκαν κάποιοι παλιοί Η/Υ ενώ μας παραχωρήθηκε και ένας Η/Υ από το Γυμνάσιο. Τον Ιανουάριο του 2013 στο εγαστήριο λειτουργούσαν 15 σταθμοί εργασίας σε περιβάλλον Ubuntu LTSP 12.04 ως FAT CLIENTS και διατείθεται και ένας εφεδρικός, ενώ αντίστοιχα στο ίδιο περιβάλλον λειτουργούν και δύο σταθμοί εργασίας στην βιβλιοθήκη.

Τον Απρίλιο-Μαίο του 2014 προστέθηκαν ακόμη 3 clients από ανακατασκευή και δωρεά παλαιών Η/Υ με παράλληλη επέκταση του δικτύπυ δομημένηε καλωδίωσης του εργαστηρίου, ενώ το Σπτέμβριο προστέθηκε ακόμη ένας clients. Με την αναβάθμιση αυτή παρατάθηκε η ζωή του εργαστηρίου, και αυξήθηκε η δυναμικότητά του σε 18 θέσεις εργασίας, ενώ ταυτόσχρονα γίνεται και η χρήση του από τους υπόλοιπους καθηγητές του σχολείου, όταν το χρειάζονται για την εκπαιδευτική διαδικασία.

Από το Σεπτέμβριο στο εργαστήριο κάνουν μάθημα και οι καθηγητές που παρακολουθούν το πρόγραμμα επιμόρφωσης Β' Επιπέδου, εφαρμόζοντας εκπαιδευτικά σενάρια.

Επίσης το εργαστήριο παραμένει ανοικτό καθ'όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου έτσι ώστε οι μαθητές μπορούν να το χρησιμοποιούν και στα διαλείματα.